Keskiviikko 23. syyskuuta.
Nimipäivää viettää Mielikki, Tekla
Julkaistu 3.6.2015 00:00

Sielun syvähoitoa senioripäivillä

Monille veteraanityöntekijöille Hyvä Sanoma ry:n järjestämät senioripäivät ovat vuoden odotetuin tapahtuma. Kuva: Janne Lahti Noin 170 helluntaiherätyksen ikääntynyttä työntekijää ja lähettiä kokoontui Isoon Kirjaan toukokuussa.

 

 

Helluntailiikkeen veteraanityöntekijöiden vuoden kohokohta, senioripäivät, järjestettiin Iso Kirja -opistolla toukokuun viimeisellä viikolla. Kolmipäiväiseen tapahtumaan osallistui 170 ikääntynyttä työntekijää. Ohjelman olivat tällä kertaa suunnitelleet pastori Tapio Sopasen johdolla Keski-Suomen seniorit.

 

Puheiden ja yhteislaulun lisäksi päivillä kuultiin runo- ja musiikkiesityksiä. Keskinäisen kohtaamisen ja Pyhän Hengen tuoreen läsnäolon ilmapiirissä senioripäivistä muodostui jälleen innostava tapahtuma.   

 

Puhevastuussa olivat tänä vuonna muun muassa Pauli Karppinen, Pauli Särkkä, Veikko Aro-Panula, Lea Kranz, Airi Rusi, Toivo Haapala ja Jouko Rajala. Musiikilla senioreita rikastuttivat Lasse Heimonen, Esa Salokangas, Eelis Palin ja Airi Rusi.

 

Senioripäivien lopussa Hyvä Sanoma ry:n toiminnanjohtaja Janne Lahti kertoi yhdistyksen toiminnasta ja pastori Marko Selkomaa välitti rohkaisevia kokemuksia evankelioimistilaisuuksista eri puolilta Suomea. Seniorijoukko siunasi yhdestä sydämestä yhdistyksen ja Selkomaan jatkamaan arvokasta toimintaansa.

 

Hyvä Sanoma ry kustantaa lahjoitusvaroilla vuosittain järjestettävät senioripäivät.Jaa
Kuoleman toive vaihtui elämään – Tuukka nauttii tavallisesta elämästä selvin päin
Tämän vuoden Syyspäivät verkossa
KAN ry:n kuntoutusohjaajalle yli viiden vuoden tuomio huumausainerikoksista
Saavuttavan työn resepti 2020-luvulla poikkeaa takavuosista
       www.facebook.com/ristinvoitto/ 

  Ristin Voitto, Aikamedia Oy © 2016


Yhteystiedot      Sivuston luvaton kopiointi kielletty!