Perjantai 22. tammikuuta.
Nimipäivää viettää Visa
Julkaistu 25.8.2016 00:00

Joensuussa soi jälleen gospel

Tapani Sopasen johtama Salem Brass veti salin täyteen Joensuun helluntaiseurakunnassa. Orkesteri ja ohjelmisto keräsivät kehuja.Yksitoista konserttia käsittänyt Joensuu Gospel Festivals keräsi yhteensä noin 2 000 kävijää. Festivaali järjestettiin nyt ensimmäistä kertaa uuden, viime vuonna perustetun Joensuun Gospel ry:n voimin. 20 ensimmäistä vuotta tapahtumaa veti tapahtuman perustaja Hannu Hätönen, joka jäi vuosi sitten vastuusta sivuun.

Bluesia ja standupia

Ensimmäistä kertaa festivaalissa kuultiin rehellistä gospelblues bändiä, BluesTown Lightia Järvenpäästä. Bändi heitti yhteiskeikan stand up -koomikko Mikko Vaismaan kanssa. Keikka järejstettiin Kerubi-klubilla Joensuun Ilosaaressa, joka on kaupungin tunnetuin rockklubi. Juurimusiikki ei kuitenkaan tavoittanut yleisöään kovin suuresti – lieneekö syynä ollut paikka. Mukana oli 40–50 ihmistä. Festivaalien tyypillinen yleisö ei osannut paikalle, bändin musiikin taso olisi kylllä riittänyt isommallekin yleisölle.

Vaismaa esiintyi vielä helluntaiseurakunnan salissa lauantai-illan konsertissa, jonka  musiikista vastasi Park7. Bändi sai soittaa lähes täydelle salille, samoin ensimmäistä kertaa festivaalin historian aikana kuultu Saalem Brass sunnuntai-iltapäivänä. Vaskiyhtyeen konsertti oli varsin pidetty konsertin jälkeen kuullun palautteen perusteella.

Festivaali järjestettiin pääasiassa eri seurakuntien tiloissa. Myös torilla kuultiin eri kokoonpanoja: BluesTown Lightsiä, Saalem Brassia ja afrikkalaista lauluperinnettä edustavaa Narrow Waytä. Festivaalin perinteisiin kuuluva René Laulajaisen konsertti kuultiin Joensuun kirkossa, samoin tapahtuman klassisen musiikin annista vastannutta oopperalaulaja Mika Pohjosta.

Joensuun seurakuntakeskuksella nautittiin afrikkalaisesta illasta, jossa esiintyi muun muassa steelpannubändi Weet Panic.

Seurakuntien yhteistyössä voimaa

Joensuun gospelfestivaalin isäntänä toimi kirkkoherra Tapani Nuutinen, joka on myös Joensuun Gospel ry:n puheenjohtaja.

– Sisältöön ollaan järjestäjinä tyytyväisiä, taloudellisesti meni aika tavalla tasan kulujen kanssa. Väkeä olisi voinut olla hieman enemmän, mutta esimerkiksi maakunnan omien kuorojen voimin järjestetty konsertti Pielisensuun kirkossa veti hyvin väkeä. Kaupungissa oli samanaikaisesti kolme muuta tapahtumaa, muun muassa Iskelmä-festivaali.

– Seurakunnan kannalta on hienoa, että on taho, joka tarjoaa mahdollisuuden ja kontaktit konserttien järjestämiseen laadukkaasti. Ilman yhteistyötä Joensuun gospelfestivaalien kanssa kynnys hankkia artisteja ja bändejä on korkeampi, yhdistyksen sihteeri, pastori Eero Haarala kertoo.

– Tämän vuoden festareiden ohjelmisto palveli erinomaisesti seurakuntamme tarpeita.

– Ohjelmisto toteutettiin kokonaan kotimaisin voimin. Myös ensi vuonna tulemme panostamaan suomalaisen hengellisen musiikin esille tuloon. Tämän vuoden festivaali pystyttiin toteuttamaan voitollisesti ja kävijämäärään olimme tyytyväisiä. Edelleen haluamme pitää seurakunnat mukana, tänä vuonna yhteistyö toimi erittäin hyvin.

Ensi vuonna festivaali järjestetään todennäköisesti nelipäiväisenä ja yhteislaulutilanteita lisätään.


Martti Havukainen

Jaa
Ranska laajentaa tiedonkeruuta maata ehkä uhkaavista yksilöistä – muutos huolettaa evankelisia
Lisäsivätkö profetiat presidentinvaihdospettymystä?
Maahanmuuttajatyö vakiintumisvaiheessa – haasteena aidon monikulttuurisuuden saavuttaminen
Maailma mullistui – mitä nyt? Moni löytää poikkeuksellisesta vuodesta 2020 myös hyvää
       www.facebook.com/ristinvoitto/ 

  Ristin Voitto, Aikamedia Oy © 2016


Yhteystiedot      Sivuston luvaton kopiointi kielletty!