Alkavalla kaudella eduskunnassa aloittaa kaksi helluntailaista kansanedustajaa. Vaaleissa läpi menivät Mika Niikko Uudenmaan vaalipiiristä sekä Teuvo Hakkarainen Keski-Suomen vaalipiiristä. Molemmat edustavat Perussuomalaisia.
Eri vaalipiireissä saatiin hyviä tuloksia myös valitsematta jääneiden ehdokkaiden osalta. Etukäteen seuratuimmista helluntailaisehdokkaista Markku Vuorinen kokosi haastavassa Helsingin vaalipiirissä 2384 ääntä, ja Toimi Kankaanniemi sai Keski-Suomessa vahvan 3408 äänen saaliin. Varasijalle päässyt Kari KK Korhonen keräsi Vaasan vaalipiiristä 1768 äänen tukisignaalin.
Helluntailaisia on ollut eduskunnassa viime kausina yksi tai kaksi henkilöä kerrallaan, mikä on vastannut melko hyvin liikkeen noin prosentin osuutta väestöstä. Kansanedustajista kokenein on vuosina 1987–2011 edustajana ja ministerinäkin toiminut Toimi Kankaanniemi. Hänen lisäkseen helluntailiikkeeseen kuuluvia kansanedustajia ovat olleet Marja-Leena Kemppainen kaudella 1999–2003 sekä nykyinen europarlamentaarikko Sari Essayah kaudella 2003–2007.
”Nöyränä mennään”
Vantaalainen Mika Niikko on kerryttänyt vaikuttamisosaamista Takaisin Elämään ry:n toiminnanjohtajana ja kunnallispoliitikkona. Eduskuntavaaleihin Niikko lähti tosissaan: Korsosta vuorattiin liiketila vaalitoimistoksi ja maakuntaa kiersi kampanjabussi. Läpimeno ei ollut kuitenkaan missään vaiheessa itsestäänselvyys, koska puolueen sisäinen kilpailu oli kuumaa.
– Tunnelma kiristyi loppua kohti. Puolueen kannatuksessa sinänsä kävi toteen Raamatun sana, että ”mikä maailmassa on hulluutta, sen Jumala valitsi saattaakseen viisaat häpeään”, Niikko sanoo.
– Nöyränä tässä mennään. Tämä on Jumalalta saatu tehtävä.
Viitasaarelainen Teuvo Hakkarainen oli jo menossa nukkumaan vaali-iltana, kun tieto hänen läpimenostaan varmistui.
– Lupasin mennä aamulla töihin, joten menin ajoissa levolle, aamuviideltä maanantaina sahayrityksessään töitään jatkanut Hakkarainen kertoo.
Yrityksen tulevaisuus ei uutta kansanedustajaa huoleta.
– Kyllä täällä joku sahaa jatkossakin. Minä lähden nyt kansanedustajan hommiin.
Median kiinnostus yllätti
Valitsematta jäänyt Markku Vuorinen kertoo ehdokkuuden ”avanneen elämään aivan uuden maailman”.
– Myönteisin yllätys on ollut maalliseen median kiinnostus ehdokkaaseen. Hengellisen työn tekijänä pääkaupunkiseudulla en ole tällaiseen tottunut, Vuorinen sanoo.
– Tilaisuuksissa toreilla ja kaduilla tapasin satoja ihmisiä. Tunne on ollut kuin Yli-Vainion herätyksen aikana. Vastaanotto oli voittopuolisesti myönteinen ja kuulijakuntani laajentui huomattavasti.
Anssi Tiittanen, Leevi Launonen
Helluntailaisilla hyviä äänisaaliita
Helluntailaiset ehdokkaat keräsivät vaaleissa yhteensä lähes 36 000 ääntä.
Helluntaiseurakuntiin kuuluvia ehdokkaita oli eduskuntavaaleissa mukana huomattavan suuri määrä, yhteensä noin nelisenkymmentä. Ehdokkaiden joukossa oli myös useita pastoreita.
Vielä tarkistamattoman ääntenlaskennan perusteella äänimäärät jakautuivat seuraavasti:
Toimi Kankaanniemi, 3408
KD, Uurainen
Teuvo Hakkarainen, 3385
PerusS, Vesanto
Mika Niikko, 2941
PerusS, Vantaa
Marja-Leena Kemppainen, 2631
KD, Oulu
Markku Vuorinen, 2384
KD (sit.), Helsinki
Marco Roth, 2273
KD, Tampere
Kari KK Korhonen, 1768
KD, Alajärvi
Marko Kulpakko, 1275
PerusS, Kaustinen
Aki Ruotsila, 1158
KD, Kauhava
Erkki Lahtinen, 1077
KD, Iisalmi
Evelyn Hynynen, 1077
KD, Kajaani
Piia Soininen, 1003
KD, Äänekoski
Mauri Salo, 892
KD, Kälviä
Ilkka Roininen, 855
KD, Rautavaara
Juhani Happonen, 745
KD, Kuopio
Satu Sipilä, 731
KD, Tampere
Pertti Vallittu, 709
KD, Salo
Asmo Maanselkä, 661
KD, Jyväskylä
Teija Arvidsson, 604
KD, Hämeenlinna
Niklas Andersson, 599
KD, Raasepori
Eija Mertanen, 534
KD, Imatra
Timo Räihä, 505
KD, Lahti
Heini Röyskö, 457
KD, Helsinki
Petri Himanen, 447
KD, Kouvola
Mervi Haapoja, 428
KD, Ilmajoki
Tapani Annala, 369
KD, Ylöjärvi
Erkki Helistekangas, 361
KD, Rovaniemi
Marja-Vuokko Mäkinen, 326
KD, Helsinki
Aino Syrjänen, 323
KD, Kuopio
Ilkka Hämäläinen, 305
KD, Kouvola
Johannes Hirvaskoski, 283
Keskusta, Vantaa
Riitta Koskinen, 221
KD, Keuruu
Ossi Karjalainen, 173
KD, Kemi
Arto Lehkamo, 144
KD, Loviisa
Tuomo Keinänen, 138
KD, Kuopio
Antti Kivinen, 138
KD, Suonenjoki
Harri Konttinen, 134
KD, Kerava
Unto Siikström, 108
KD, Rautalampi
Perttu Pulkkinen, 90
KD, Järvenpää