Suomen suurin helluntaiseurakunta, Helsingin Saalem, on käsittelemässä johtavan pastorin valintaa. Tehtävää vuodesta 1998 lähtien hoitanut teologian maisteri Klaus Korhonen jää ensi kesänä eläkkeelle, ja uusi seurakunnanjohtaja tarvitaan siihen mennessä.
Vuonna 1928 perustetulla Saalem-seurakunnalla on koko historiansa ajan ollut merkittävä rooli maamme helluntailiikkeessä. Sen perustaja Eino Ilmari Manninen johti vakaasti seurakuntaa aina vuonna 1967 tapahtuneeseen kuolemaansa asti. Myös hänen jälkeensä seurakunnanjohtajina toimineet henkilöt, Veikko Manninen, Kai Antturi, Seppo Pehkonen, Valtter Luoto ja nyt viimeksi lähes 14 vuoden ajan Klaus Korhonen ovat olleet arvostettuja yliseurakunnallisia vaikuttajia.
Saalemin johtajat ovat palvelleet oman seurakuntansa paimenuuden ohella koko herätysliikettä ja nauttineet laajaa henkistä ja hengellistä arvovaltaa. Heiltä on totuttu odottamaan teologista asiantuntijuutta, ekumeenista keskustelutaitoa, monipuolista kielitaitoa, kansainvälisiä suhteita sekä vahvaa ja visionääristä hengellistä johtajuutta. Näihin odotuksiin he ovat vastanneetkin kiitettävästi.
Uuden pastorin valinta on aina seurakunnan sisäinen ja itsenäisesti päätettävä asia. Tämä pätee myös Saalemin johtajakysymykseen. Toisaalta on ymmärrettävää, että asia herättää helluntailiikkeessä laajempaakin mielenkiintoa, onhan ratkaisulla suuri valtakunnallinen merkitys.
Pastoreiden valintatavoissa näyttää tapahtuneen viime vuosina monia muutoksia. Mallia rekrytointiin on haettu yleisestä työelämästä. Valintaprosessia on syytä tarkastella myös periaatteelliselta kannalta. Tässä pohdinnassa tärkeitä kysymyksiä ovat esimerkiksi seuraavat: Mikä merkitys valinnassa on etukäteen asetetuilla kriteereillä, ehdokkaiden antamilla näytöillä ja Jumalan johdatuksella? Mitä tietoa seurakunnalle annetaan? Tekeekö päätöksen käytännössä vanhimmisto vai seurakunnan kokous? Entä miten toimitaan silloin, jos näkemykset ehdokkaista eroavat toisistaan?
Valintaprosessin menettelytavat heijastavat vastauksia kaikkiin näihin kysymyksiin.
Apostoli Paavalille keskeinen valinnan kriteeri oli henkilön luonne. Samoin se miten hän oli aikaisemmin palvellut ja millaista hedelmää hänen työnsä oli tuottanut. Nämä ovat raamatullisia valintaperusteita tänäänkin.
Maamme suurimman helluntaiseurakunnan johtaja on tärkeä koko herätysliikkeelle. Hän vaikuttaa monin tavoin siihen, millaisena helluntailaisuus näyttäytyy suomalaisessa kristillisyydessä.
Siksi on syytä rukoilla, että Saalemin johtajavalinnassa tapahtuu viisas ja Jumalan tahdon mukainen ratkaisu.
Leevi Launonen